Ağrı Haberleri
Giriş Tarihi : 13-12-2022 11:52   Güncelleme : 13-12-2022 11:52

Ağrı Kültür Şöleni İzmir'de Başlıyor

Ege Ağrı Kültür Federasyonu, Ege Bölgesinde Ağrı’yı tanıtmak amacıyla 3 gün sürecek olan Ağrı Kültür Şöleni düzenleyecek.

Ağrı Kültür Şöleni İzmir'de Başlıyor
Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi alanında 16 Aralıkta başlayacak olan Ağrı Kültür Şöleninde, çeşitli dernekler ve İzmir’in 10 belediyesi stant açacak.

Resmi açılışı 17 Aralıkta olacak olan Ağrı Kültür Şöleninde, Ağrı’nın tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra Ağrı’ya özgü Abdigör Köfte, Keledoş, Helise, Ayran Aşı (Gırar), Kete gibi yöresel lezzetler ziyaretçilere tanıtılacak.

Çeşitli konser ve etkinliklerinde olacağı Ağrı Kültür Şöleni ile ilgili Ege Ağrı Kültür Federasyonu Başkanı İsmail Kaya tarafından yapılan açıklamada:
Kısa zaman önce kurulan Ağrı Kültür Federasyonu 4 ay içinde 4. kitlesel çalışması olarak Ağrı Kültür Şöleni düzenliyor. Daha önce 120 çocuğumuzu sünnet ettiğimiz şölenle, Anadolu Lezzetleri Festivali, İzmir Kitap Fuarı gibi çalışmalar yapmıştık"

Kaya: Ağrı Kültür Şöleninde Ağrı’nın mutfak lezzetlerini, kültürünü, sanatını, edebiyatını tanıtmayı hedefliyoruz.

Ağrılıları Ağrılılara değil, Egelilere tanıtmak. Aynı zamanda Egelilerin de kendilerini Ağrılılara tanıtmasını sağlayarak, kültürel bir etkileşim gerçekleştirmek. Şölenimiz 3 gün sürecek. Dengbejlik geleneğimizin dünü, bu günü ve geleceğine yönelik söyleşiler gerçekleştirilecek. Seyad’ê Şamê Belgeseli izletilip bu konuda bir sempozyum gerçekleştirilecek.” İfadeleri kullanıldı.


 
AdminAdmin