Ağrı Haberleri
Giriş Tarihi : 01-02-2023 09:30   Güncelleme : 01-02-2023 09:30

Nihat Aydın Yazdı : Seçim ve Ağrı

Nihat Aydın Yazdı : Seçim ve Ağrı

Nihat Aydın Yazdı : Seçim ve Ağrı
Demokrasinin en önemli enstrümanlarından biri olan seçimler ulusalda Türkiye’nin, yerelde ise Ağrı’nın gündemini belirlemektedir.

Seçmenler çoğu zaman, bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde, belli koşulların etkisiyle tercihlerini belirlemektedir.

Türkiye’nin en yoksul ve geri kalmış illerinin başında gelen Ağrı’da seçimin yaklaşmasıyla beraber en önemli gündem maddesi seçimde kimlerin aday olacağı şeklindedir. Seçim ve Ağrı’nın makus talihi arasında kadim bir zıtlık bulunmaktadır.

Ağrı bulunduğu konum itibariyle Erzurum, Van, Kars ve son zamanlarda ise Iğdır’ın etkisinde kalarak, bir şehirden çok bir köy ve kasaba görünümüne bürünmüştür. Bu dört şehirden sağlık, tarım, hayvancılık ve eğitim gibi alanlarda geri kalmıştır. Belki de seçimde kazanan parti bu dört vaadini yerine getiren parti veya aday olacaktır.

Ağrı’da seçimlerde oy kullanan seçmenin, siyasi tercihlerini belirlerken farklı etmenlerden etkilendikleri bilinmektedir. Ağrı şehrinin seçim sosyolojisinin analizini yaptığımızda seçmenler Ağrı özelinde oy verme işlemlerini gerçekleştirdikleri zaman genelde ya dini söylemlerle ya da Etnisite ile oyun rengini belli ettiği görülmektedir.

Fakat bugün biz şehrin nabzını tutarak nasıl bir aday görmek istersiniz şeklinde yönelttiğimiz soruya diğer seçimlerden farklı olarak şu cevapları aldık;

Bu şehirde aday olabilecek biri öncelikle şehre kalıcı bir eser kazandırmış olması gerekmektedir.

Yıllardır bu şehirde yaşamış, halkın düğününde olup halkın taziyesinde yer alıp, şehrin ortak makus talihini paylaşan birey olmalıdır.

Şehrin ekonomik, kültürel ve eğitimsel alanlarda geri kalmışlığının giderebilecek projeleri hayata geçirebilecek biri olmalıdır.

Meclis’te sadece vekillik sürecini geçirmek amacıyla değil her daim şehrin sorunlarını gündeme getiren biri olmalıdır.

Sorduğumuz sorulara aldığımız bu cevaplarla seçmenin nabzını tutmuş olduk.


Buradan bütün partilere sesleniyorum. Aday seçimi yaptığınız zaman şehri bilen, şehir tarafından sevilen kişileri aday gösterin.

Bugün şehrin gündemine öğrenmek istiyorsanız veya kimlerin aday görülmesini istiyorsanız, şehirde bulunan kuaför, taksi şoförü ve kahvehanelerin yolunu tutmanız gerekiyor. Oturduğunuz yerden aday gösterirseniz büyük hüsran yaşayacaksınız.

Gelin bir şehir olarak ortak bir karar alıp kendi adaylarımızı kendimiz belirleyelim.

Halkın sevmediği benimsemediği kişilerin aday gösterilmesini kabul etmeyelim.

Bu şehrin yetiştirmiş olduğu değerli Akademisyenler, Avukatlar, Öğretmenler, Esnaflar, Gazeteciler ve Sivil Toplum Kuruluşları bulunmakta. Her kesimden yetişmiş önemli değerler bulunmaktadır. Onlarsız bir seçim ve onlarsız bir seçmen istemiyoruz. Her kesimi dinledikten sonra lütfen adayları belirleyiniz.

Orta Doğu Gazeteciler Cemiyeti olarak her kesimi ve her partiyi bekliyoruz. Şehrin sorunlarını dinlemek isterseniz sıcak çayımız her daim hazır.

Son söz olarak yazımı Franklin D. Roosevelt’ın sözüyle bitirmek istiyorum; ‘Seçmenler çoğu zaman, bilinçli veya bilinçsiz olarak, belli koşulların etkisiyle tercihlerini belirlemektedir.’ 
AdminAdmin