Ağrı Haberleri
Giriş Tarihi : 08-12-2023 10:42   Güncelleme : 09-12-2023 15:24

Doç.Dr Yavuz Oruç , Kırmızı Göz Hastalığı Neden Önemlidir

Doç.Dr Yavuz Oruç , Kırmızı Göz Hastalığı Neden Önemlidir

Doç.Dr Yavuz Oruç , Kırmızı Göz Hastalığı Neden Önemlidir

Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Doktoru Doç. Dr Yavuz Oruç son yıllarda etkisini gösteren Kırmızı Göz Hastalığı ve Hastalıktan korunmanın yollarını açıkladı.

Oruç yaptığı açıklamada ; ‘’Konjonktivanın çeşitli nedenlere bağlı olarak kızarıklığı olarak bilinen kırmızı göz; keratit, alerjik reaksiyonlar ,lokal enfeksiyonlar ve romatolojik hastalıkların göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu hastalar sıklıkla göz akıntısı, çapaklanma ,ışık hassasiyeti ve görme azlığı ile doktora başvurmaktadır. Bu grubun önemli bir kısmını oluşturan viral konjonktivitler nadir de olsa körlük gibi ciddi komplikasyonlara neden olmaktadırlar. Viral konjonktivitlerden olan Adenoviral konjonktivitinin bulaşıcılığı yüksek olduğundan oluşabilecek salgının önlenmesi için enfeksiyonun erken evresinde doğru tanının hızlı bir şekilde konularak tedavinin başlanması önem arz etmektedir.

 

Adenoviral konjonktivitinin temas ve damlacık yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Özellikle okullar, yurtlar vb. toplu yaşam alanlarında kırmızı göz olarak adlandırılan konjonktivit varlığında bulaşın önlenebilmesi için göz doktoruna ilgili kişinin sevki sağlanana kadar ortak kullanılan kişisel eşyaların (havlu vb) kullanılmaması ve sosyal mesafenin korunması sağlanmalıdır.’’ İfadelerini kullandı.

AdminAdmin