Ağrı Haberleri
Giriş Tarihi : 04-10-2023 11:47   Güncelleme : 08-10-2023 15:23

Serhad’ın Dengbejleri Programı, Doğubayazıt’ta Büyük Beğeni Topladı

Serhad’ın Dengbejleri Programı, Doğubayazıt’ta Büyük Beğeni Topladı

Serhad’ın Dengbejleri Programı, Doğubayazıt’ta Büyük Beğeni Topladı
Ağrı Valiliği 2023 yılı Nuh’un Gemisi etkinlikleri çerçevesinde planlanan, Doğubayazıt Kaymakamlığı ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce organize edilen Serhad’ın Dengbejleri isimli program Doğubayazıt düzenlendi.

Doğubayazıt Kaymakamı Murat Ekinci, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Kösedağ, Doğubayazıt Belediye Başkanı Yıldız Acar, Doğubayazıt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Can ve çok sayıda davetlinin katıldığı programda dengbejler geçmişten günümüze gelen sözlü edebiyatı aktararak büyük alkış aldı.

Programın yerel kültüre katkı sunmasını amaçladıklarını söyleyen Doğubayazıt Kaymakamı Murat Ekinci, “ Popüler kültürün ön planda olduğu günümüzde yerel motiflerin yer aldığı geleneklerin devam ettirilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için bu tip etkinlikleri önemsiyoruz. Bu yörenin kültüründe dengbejlik sanatı yer alıyor. Bizde bugün Doğubayazıt ilçemizde bu sanatı icra eden sanatçıları misafir ederek güzel bir program gerçekleştirdik. İlçemizde kültürel organizasyonlara devam edeceğiz. Bu etkinlik dolayısı ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. “ dedi.

Programda Dengbej Mehmet Agıri, Yusuf Saatçi, Özcan Celali, Dengbej Yavuz, Dengbej Veysi ve Meyzen Agit performansları ile alkış topladı. 
AdminAdmin