Ağrı Haberleri
Giriş Tarihi : 01-12-2022 10:51   Güncelleme : 01-12-2022 10:51

Kenan Çetin Uyardı: Emniyetimiz İçin Kış Lastiklerimizi Takalım

Kenan Çetin Uyardı: Emniyetimiz İçin Kış Lastiklerimizi Takalım

Kenan Çetin Uyardı: Emniyetimiz İçin Kış Lastiklerimizi Takalım
Doguanadolu Sürücü Kursları Federasyonu (DASKEF)Genel Başkanı Kenan Çetin trafiğin güvenli seyredebilmesi ve trafik kazalarının önüne geçilebilmesi için lastik değişiminin büyük önem taşıdığını söyledi.

Bir araçta kazaya sebebiyet veren unsurların başında lastiğin geldiğini belirten Çetin,kullanılan lastiklerin mevsime uygun olması gerektiğini bildirdi.

Çetin Hava sıcaklıkları 7 dereceye ve altına indiğinde, artık kışlık lastikleri takmanın zamanı gelmiştir. Kışın meydana gelen trafik kazalarının sebebi çoğunlukla mevsime uygun olmayan lastiklerin kullanılmasıdır. Çünkü yaz lastikleri soğuk havalarda, karlı ve buzlu zeminlerde tutunma kaybına, frenlemelerde kaymaya, savrulmaya ve hakimiyet kaybına yol açar." dedi.
"Lastik alınırken mutlaka tarihine bakılmalı"

Kış lastiği uygulamasının zorunluluğun ötesinde hayati önem taşıdığını vurgulayan Çetin, "Sürücüler hem kendi hem de diğer sürücü ve yolcuların güvenliği için bu kurala uyarak bir an önce lastik değişimini yapmalılar." diye konuştu.

Sürücüleri, 1 Aralık itibari ile bu değişimi yapmaları yönünde uyaran Çetin,kış lastiği takılması kadar bilinçli lastik alımının da büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Çetin,vatandaşların mutlaka lastik ömrüne dikkat etmesi gerektiğine işaret ederek, "Lastik alınırken mutlaka tarihine bakmak gerekiyor. Çünkü lastik kullanılmamış olsa bile belli bir raf ömrü vardır. Bekletilmiş lastikler özelliğini kaybeder ve balans tutmaz." ifadelerini kullandı.

Zorlu kış şartlarına hazır olmak gerektiğini, lastik değişiminin yanı sıra araç bakımının da büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.  
AdminAdmin