Ağrı Haberleri
Giriş Tarihi : 27-07-2023 12:40   Güncelleme : 27-07-2023 12:53

Ağrı'nın Sağlığıyla Oynayanlara Karadoğan Dur Dedi

Ağrı'nın Sağlığıyla Oynayanlara Karadoğan Dur Dedi

Ağrı'nın Sağlığıyla Oynayanlara Karadoğan Dur Dedi
Ağrı’da çöpten elektrik üretmek amacıyla Aşağı Küpkıran Mevkiinde bulunan şehir çöplüğünde kurulan Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisi, işlevini yitirmesi ve çevre kirliliğine sebep olması nedeni ile Ağrı Belediye Başkanı Metin Karadoğan tarafından kapatıldı

Aşağı Küpkıran Mevkii Katı Atık Depolama Alanında hayata geçirilerek, 10 bin 400 hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yaklaşık 15 milyon Türk Lirası yatırımla kurulan ancak sonrasında hayal kırıklığına dönüşen tesisin kapatılmasına ilişkin Ağrı Belediyesinden yapılan açıklamada: “ İlimiz 100. yıl mahallesi 2110 sokak Katı Atık Depolama Merkezi enerji üretim santralinde bulunan çöp alanı kurumumuzla sözleşme yapmış olan ilgili firmaya son dört ayda gerek vatandaşlardan gerek mahalle muhtarlarından gelen şikâyetler doğrultusunda atıkların usulüne uygun olarak ayrıştırılmadığı, bertaraf edilmediği, alana yayılan kötü kokunun vatandaşları rahatsız ettiği, sivrisinek karasinek mücadelesini zorlaştırdığı, halk sağlığı ve çevre sağlığı hiçe sayıldığı gerek yazılı gerek sözlü tebliğ edilmesine rağmen ilgili firma konu ile ilgili üstüne düşen görev ve vaziyetlerini yerine getirmemiştir.

Başkanımız Metin Karadoğan’ın talimatları ile alanın temizliği, firmaya ait olmasına rağmen Belediye, Özel İdare ve DSİ kurumlarının tüm imkânları seferber edilmiş fakat firmanın bu konudaki çabaları buna rağmen yetersiz kalmıştır. Ayrıca Başkanımız Metin Karadoğan bu sorunun bir an evvel çözülmesi adına göreve başladığı günden itibaren yoğun çaba sarf etmektedir.

Belediyemiz firma ile yapılan sözleşmeye istinaden yetkisi dahilinde sözleşmeyi fesih konusunda firmayı bilgilendirmiş olup gerekli tüm talimatları tutanaklar doğrultusunda yetkili firmaya iletmiştir.

Ayrıca mevcut alan ömrünü doldurduğu ve şehir merkezine yakınlığı doğrultusunda belediyemiz Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ile koordineli yeni çöp alanı belirleme çalışmalarını ivedi başlatmıştır.
” Denildi. 
AdminAdmin